Kim Rusya’da: Zırhlı trenle 20 saat yol gitti, törenle karşılandı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’na katılıp ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya’ya gitti.

Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı, Kuzey Kore ile Hükümetler arası Ticari, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Komisyonu Başkanı Aleksandr Kozlov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Primorskiy bölgesinde Tumen nehri üzerindeki köprüde Kim’i karşıladığını duyurdu.

Kim’in resmi ziyaret için Rusya’ya geldiğini hatırlatan Kozlov, “Rusya ile Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti 75 yıldır güçlü bir şekilde dosttur. Bunca yıldır sadece komşu olarak değil aynı zamanda yakın dost olarak da birbirimize destek olduk, yardım ettik.” ifadelerini kullandı.

Kozlov’un paylaştığı videoda, Kim’in özel zırhlı treniyle istasyona gelmesi ve Rus yetkililerince karşılanması yer alıyor. Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) yaklaşık 20 saat süren yolculuğunda Kim’e hükümet ve silahlı kuvvetlerin önde gelen yetkilileri eşlik etti.

Kremlin’den dün yapılan açıklamada, Kim’in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetiyle Rusya’ya resmi bir ziyaret yapacağı belirtilmişti.

Rus basınına göre, Putin ile Kim’in görüşmesinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da yer alacağı ifade ediliyor.

Kim, son olarak 2019’da Rusya’yı ziyaret ederek Vladivostok şehrinde Putin’le görüşmüştü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x