Ayşe Ateş: Schrödinger’in Paradoksuyla Zerre İlgilenmiyoruz

Ankara’da 30 Aralık 2022 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş “Menfur cinayetin üzerinden bir yıl, iki ay geçmiş olmasına rağmen iddianame de henüz ortada yok. Duvar’da yer alan habere göre; Dışarıdaki katillerin daha ne kadar özgür kalacağı, kaç kişinin canına kıyıp kaç hayatı karartacağı ise meçhul” dedi.

Ayşe Ateş, eşinin ölümüyle ilgili ilk soruşturmayı başlatan ve eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın gözaltına alınması talimatını veren Ankara Cumhuriyet Savcısı Ayhan Ay’ın bugün iki aylık izin dönüşü dosyadan alınması üzerine bir açıklama yaptı.

Ayşe Ateş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Ay’ın soruşturmadan alınmasına tepki gösterdi.

‘DAVA DOSYAMIZ THESEUS’UN GEMİSİ DEĞİLDİR’

Ateş yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Eşim Şehit Sinan Ateş’in dava dosyasına bakan Sayın Savcı Ayhan Ay’ın azledilmesi hakkında:

Günlerimizi olumlu bir haber duyma ümidiyle geçirirken olumsuzluklar bir çığ gibi üzerimize gelmeye devam ediyor.

Son olarak, soruşturmaya ilk günden bu yana bakan ve dosyaya en hâkim isimlerden biri olan Sayın Savcı Ayhan Ay, izinden döner dönmez görevinden alındı. Menfur cinayetin üzerinden bir yıl, iki ay geçmiş olmasına rağmen iddianame de henüz ortada yok. Dışarıdaki katillerin daha ne kadar özgür kalacağı, kaç kişinin canına kıyıp kaç hayatı karartacağı ise meçhul.

Bugüne kadar kamuoyuna yansıyan ve dosya üzerindeki şüpheleri gitgide derinleştiren bütün iddia ve olaylar üzerine düşünüldüğünde tarafımızca ilgililerine sarf edilecek sözler şunlardır: Dava dosyamız Theseus’un gemisi değildir. Theseus’un gemisi de bizce Theseus’un değildir.

Gelinen noktada bir kez daha ifade etmekte fayda var: Kedinin kutunun altında olduğu gerçeği ortadayken Schrödinger’in Hem ölü hem de diri. Ne ölü ne de diri. paradoksuyla zerre ilgilenmiyor, adaletin -devlet eliyle- bir an önce tesis edilmesini sabır ve sükûnet içerisinde beklemeye gayret ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x