Bugün başladı. Ev sahiplerinin dikkatine

Bu yıl Gelir İdaresi Başkanlığı, “kira bildirim formu” ile kiracıları da sürece dahil ederken, bu uygulamayla vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi hedefleniyor.
Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması sebebiyle) tarihleri arasında beyannamelerini verilebilecekler.
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) bilgilerinden yapılan derlemeye göre, milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci bugünden itibaren başladı.
Kira beyannamesine dair merak edilen 10 soruya 10 cevap şu şekilde:
1-) Kimlerin beyanname doldurma zorunluluğu bulunuyor?
2023’te konuttan yıllık 21 bin TL, iş yerinden 150 bin TL’nin üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödemekte yükümlü.
2-) Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne zaman beyanname verebilecekler?
Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması sebebiyle) tarihleri arasında verilebilecek.
3-) Kira beyannamesi nasıl doldurulacak?
Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” internet adresi üzerinden “hazır beyanname sistemini” doldurabilecekler, Dijital Vergi Dairesi’nden hazır beyana erişebilecek.
4-) Konut kira gelirlerinde istisna bedeli ne kadar oldu?
2023 içerisinde yıllık 21 bin TL ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin TL olarak açıkladı.
5-) İstisnadan kimler yararlanamayacak?
Ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, yıllık 21 binTL’nin üzerinde konut kira geliri elde edenler, ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, menkul sermaye, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı 2023 için belirlenen 550 bin TL’yi aşanlar, kira gelirini süresinde beyan etmeyen veya eksik beyan edenler istisnadan yararlanamayacaklar.
6-) Gurbetçilerin, Türkiye’de kiraya verdiği mülkler için beyanname vermeleri zorunlu mu?
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından dar mükellef kapsamında vergilendirilmeye tabiler.
7-) Birden fazla kişinin meskene ortak olması durumunda beyanname nasıl verilecek?
Şahıslardan her birinin kendi hissesine karşılık olan kira gelirini beyan etmesi gerekiyor.
😎 Beyanname verilmez ya da eksik beyan edilirse cezai işlem uygulanacak mı?
Elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi durumunda özel usulsüzlük cezası uygulanacak. Ayrıca verginin süresinde tahakkuk edilmemesi durumunda verginin bir katı vergi ziyaı cezası uygulanacak.
9-) Kira beyanıyla tahakkuk edilecek gelir vergisi nasıl ödenecek?
Dijital Vergi Dairesi’nden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulamadan 02.00-23.45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödeneme imkanı bulunuyor.
10-) Ödemeler taksitlendirilebilecek mi?
Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a kadar ödemesi sağlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x