Merkez Bankası Başkanı Erkan’dan KKM mesajı! ‘Paradan sıfır atılacak mı?’ sorusunu cevapladı

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu gereğince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerini ve kamuyu bilgilendirmek amacıyla yapacağı sunum gerçekleşti.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürüterek, hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini, hem de attığımız adımların makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedefliyoruz.

“MAKRO FİNANSAL İSTİKRARI PEKİŞTİRMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz.

Beklentileri yeniden çıpalayacak, ekonomideki güven ve öngörülebilirliği artıracak para politikasını sabırla uygulamaya yönelik kararlılığımızı attığımız adımlarla gösteriyoruz.

Parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürütüyoruz. Hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini hem de attığımız adımları makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedefliyoruz.

‘ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜ MAYISTAN İTİBAREN GÖRECEĞİZ’

Petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır, bu unsurlar enflasyonun yıl sonunda enflasyon raporundaki tahmin aralığının üst sınıra yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Yıllık enflasyonda düşüşü mayıstan itibaren göreceğiz.  

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, KKM’nin ilk 6 ayda bağlayıcı olmayacak şekilde yaklaşık 90 milyar lira olduğunu söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığına ise 60 milyar lira olduğunu dile getirdi.

“DÖVİZ KURU İSTİKRARINI DESTEKLEDİĞİNİ GÖRMEKTEYİZ”

Parasal sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileri ile ana eğilimi düşürerek, dezenflasyonu 2024 yılında Enflasyon Raporu’ndaki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıyız.

“MİKTARSAL SIKILAŞTIRMA İLE 700 MİLYAR TL LİKİDİTE STERİLİZE EDİLDİ”

Parasal sıkılaştırma sürecimizin ve güçlü bir eğilim gösteren rezerv birikiminin etkilerinin döviz kuru istikrarını desteklediğini görmekteyiz.

Büyümeden ödün vermeden dezenflasyon sağlanabilir. Enflasyonun ana eğilimi eylül itibarıyla yavaşlamaya başladı, dezenflasyon en kısa sürede tesis edilecek. Miktarsal sıkılaştırma ile 700 milyar TL likidite sterilize edildi.

Son dört haftada aylık enflasyonda düşüşlerin olduğunu görmekteyiz. Güven ve istikrar ortamını ekonomik ekip olarak karşıladıkça da KKM’de gerileme varken rezervlerde artış TL mevduata geçiş daha da fazla bir şekilde. Aynı şekilde yabancı para döviz mevduatlarında düşüş var. Bu çok iyi bir gelişme. Bunun devamı için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. KKM çıkışı da zaman içinde sakin kararlı bir şekilde rezervler güçlendikçe, TL enstrümanları geliştirdikçe dengeli bir şekilde yapacağız.

“PİYASA MEKANİZMASININ YENİDEN TESİSİ SAĞLANMIŞTIR”

Politika faizinde gerçekleştirdiğimiz kademeli ve kararlı artışların yanı sıra makro ihtiyati çerçevede attığımız sadeleşme adımlarının da katkısıyla piyasa mekanizmasının yeniden tesisi sağlanmıştır. Atılan adımlarla piyasa mekanizmasının tesisi sağlandı.”

Kur korumalı mevduat bakiyesi gerilerken rezervlerde de artış sağlanması, KKM’den ve döviz mevduattan TL’ye geçiş stratejisinin başarıyla ilerlediğine ve TL’ye arzu edilen sağlıklı geçişin başladığına işaret etmektedir.

Akaryakıt enflasyonda risk unsuru olmayı sürdürecek. Parasal sıkılaştırma sürecimizin ve güçlü bir eğilim gösteren rezerv birikiminin etkilerinin döviz kuru istikrarını desteklediğini görmekteyiz.

“22 EYLÜL İTİBARIYLA KKM BAKİYESİ 64 MİLYAR TL AZALDI”

Haziran ayından bugüne süregelen parasal sıkılaştırma sürecinin etkilerini belirgin şekilde 2024 yılında görmeye başlayacağız. Bu nedenle 2024 yılını dezenflasyon dönemi olarak tanımlıyoruz. 22 Eylül itibarıyla KKM bakiyesi 64 milyar TL azaldı, mevduat 465 milyar TL arttı.

‘BÜTÜN EKİBİMİZLE GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ’

Enflasyonda geçici bir yükseliş gerçekleşmektedir. Bu süreçte 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir bir şekilde sağlanmasını sağlayacak zemini dikkatle ve özenle oluşturuyoruz. Dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde, göreli fiyatlarda geçici düzeltmeler, yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır. Fiyat istikrarını tesis etmekte kararlıyız. Toplumsal refaha azami katkıyı sağlayabilmek için bütün ekibimizle gece gündüz, özverili bir şekilde çalışıyoruz.”

500 TL’LİK BANKOTLAR ÇIKACAK MI?

Gaye Erkan, “Şu an gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot basma vardır.” dedi.

“KUR HEDEFİMİZ YOK”

Merkez Bankası’nın bir kur hedefi yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x